Drenaż limfatyczny nóg – co to takiego?

drenaż limfatyczny nóg

Na złą kondycję naszego organizmu może wpływać wiele czynników. Należą do nich między innymi siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, choroby i postępujące procesy starzenia. Dlatego poszukujemy metod i zabiegów, które mogą przywrócić nam dobre samopoczucie i pełną sprawność. Jednym z nich jest drenaż limfatyczny nóg. Na czym on polega i czy można wykonać go w domu?

W jakim celu stosuje się drenaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny nóg to metoda fizjoterapeutyczna, która ma na celu poprawę krążenia w kończynach dolnych. To bezbolesny i delikatny zabieg, który składa się z szeregu technik masażu, mających na celu pobudzenie układu chłonnego i zwiększenie odpływu limfy z nóg.

Podczas drenażu limfatycznego nóg fizjoterapeuta wykonuje delikatne, rytmiczne ruchy masażowe, które działają na skórę i tkanki podskórne. Dzięki temu pobudza układ krwionośny do pracy i przyspiesza przepływ limfy w ciele pacjenta. Zabieg ten jest szczególnie skuteczny w przypadku problemów z obrzękami nóg, zmęczenia kończyn dolnych, a także redukcji cellulitu.

Drenaż limfatyczny nóg może być stosowany zarówno jako zabieg samodzielny, jak i uzupełniający terapię innych schorzeń. W przypadku osób z chorobami układu chłonnego, takimi jak obrzęk czy przewlekła niewydolność limfatyczna, drenaż limfatyczny nóg może stanowić ważny element terapii.

Na czym polega drenaż limfatyczny nóg?

Zabieg wykonują wyszkoleni specjaliści. Składa się on z kilku etapów, które prezentujemy poniżej.

  1. Wywiad i ocena pacjenta: przed przystąpieniem do zabiegu fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się wszystkiego o jego dolegliwościach, schorzeniach oraz stylu życia. Następnie dokonuje obserwacji jego kończyn dolnych, aby określić, jakie techniki drenażu będą najskuteczniejsze.
  2. Przygotowanie pacjenta: przed zabiegiem pacjent powinien zdjąć z nóg ewentualną biżuterię. Następnie musi położyć się na leżance w wygodnej pozycji.
  3. Oczyszczenie skóry: przed przystąpieniem do zabiegu fizjoterapeuta oczyszcza skórę pacjenta, aby zapobiec infekcjom.
  4. Rozpoczęcie drenażu: drenaż limfatyczny nóg rozpoczyna się od masażu stóp i stopniowo przesuwany jest w kierunku uda. Fizjoterapeuta wykorzystuje specjalne techniki, aby stymulować przepływ limfy. W przypadku drenażu próżniowego fizjoterapeuta korzysta z urządzenia, które generuje podciśnienie. Dzięki temu limfę przyciąga się do powierzchni skóry.
  5. Wykonywanie ruchów kolistych: w trakcie zabiegu fizjoterapeuta wykonuje specjalne ruchy, które pomagają wypchnąć limfę z powrotem do krwiobiegu. Dzięki temu obrzęki zmniejszają się, a skóra staje się bardziej napięta i elastyczna.
  6. Zakończenie zabiegu: po zakończeniu drenażu fizjoterapeuta delikatnie masuje nogi, aby zwiększyć krążenie krwi i ułatwić usuwanie toksyn. Następnie nakłada na nogi specjalne opaski uciskowe, które mają zapobiec powstawaniu obrzęków.

Aparat do drenażu limfatycznego nóg

Być może słyszałeś o specjalnym urządzeniu, stosowanym do wykonywania tego zabiegu. Aparat do drenażu limfatycznego nóg składa się z zestawu mankietów, które umieszcza się na kończynach dolnych pacjenta oraz centralnego urządzenia sterującego, które reguluje ciśnienie w mankietach. Wykonuje się je z elastycznego materiału i pokrywa komorami powietrznymi. 

W trakcie zabiegu mankiety są umieszczone na nogach pacjenta. Wypełnia się je powietrzem. Wytworzone w ten sposób ciśnienie jest regulowane przez centralną jednostkę sterującą, która kontroluje przepływ powietrza w mankietach i intensywność zabiegu.

Podczas zabiegu drenażu limfatycznego nóg aparat wykorzystuje specjalne sekwencje naprzemiennego zwiększania i zmniejszania ciśnienia w mankietach. Pozwala to na przesuwanie się limfy w kierunku węzłów chłonnych. Ruchy te mają na celu pobudzenie układu chłonnego. A to z kolei pozwala na skuteczne usuwanie nadmiaru płynów i toksyn z organizmu. Z aparatu możesz skorzystać we własnym domu.