Konturowanie twarzy – kosmetyki czy zabiegi?

konturowanie twarzy

Podczas gdy na zabiegi związane z ujędrnianiem skóry twarzy i redukcją zmarszczek decydują się najczęściej osoby w dojrzałym wieku, konturowanie jest dobrze znane także młodym kobietom. Początkowo używamy różnorodnych kosmetyków, które pozwalają nam uwydatnić rysy twarzy i kości policzkowe, a tym samym uzyskać efekt wyszczuplający. Z czasem coraz częściej rozważamy jednak zabiegi medycyny estetycznej. Czy któraś z tych dwóch metod jest lepsza? Jakie konturowanie twarzy pozwoli nam uzyskać najlepsze efekty?

Konturowanie twarzy za pomocą kosmetyków

Jeśli zdarzyło ci się poszukiwać w drogerii produktów do konturowania twarzy, zapewne doskonale wiesz, że ich wybór nie należy do łatwych. Każda marka oferuje nam mnóstwo kosmetyków o sypkiej i kremowej konsystencji, które mogą nam pomóc w osiągnięciu wymarzonego kształtu twarzy. Najpopularniejsze z nich to bronzery, róże do policzków, rozświetlacze i pudry (w tym pudry do bakingu). Ostateczny wybór jest uzależniony między innymi od naszej karnacji oraz składu pozostałych produktów do makijażu, których używamy.

Dużą popularnością cieszą się palety do konturowania twarzy, które składają się najczęściej z minimum trzech kosmetyków (na przykład rozświetlacza i różnych odcieni bronzera). Dzięki temu otrzymujemy jeden produkt, który pozwala nam na uzyskanie wymarzonego efektu. Nie musimy zatem martwić się zawartością naszej kosmetyczki, zwłaszcza w trakcie wyjazdów.

Konturowanie twarzy – zabiegi

Powodów, dla których decydujemy się na zabiegi modelujące twarz, może być wiele. W większości przystępują do nich osoby starsze, którym trudno jest zaakceptować obwisłą skórę na policzkach i zmarszczki. Jednak na konturowanie twarzy w gabinecie medycyny estetycznej decydują się także ci, którzy są zmęczeni codziennym wykonywaniem makijażu. Nawet jeśli ich skóra pozostaje w stosunkowo dobrej kondycji, codziennie modelują oni bowiem twarz za pomocą różnorodnych produktów, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Istnieją również niedoskonałości, na które nie pomaga nawet najbardziej profesjonalny makijaż – mowa tutaj między innymi o wyraźnej asymetrii twarzy i ubytkach.

Rodzaje zabiegów modelujących

Wyróżniamy kilka metod modelowania i konturowania twarzy stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Najpopularniejsze z nich to:

  1. Operacje plastyczne, podczas których chirurg nacina twarz skalpelem i naciąga skórę.
  2. Wolumetria twarzy – nieinwazyjna metoda modelowania i ujędrniania skóry przy użyciu kwasu hialuronowego lub tkanki tłuszczowej. Opcjonalnie podczas iniekcji specjalista może zdecydować się również na wstrzyknięcie pochodnych kolagenu, które zwiększają jego wytwarzanie przez organizm. Możesz spotkać się również z określeniami takimi jak lifting miękki i lipotransfer.
  3. Zabiegi modelujące wykonywane przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, na przykład HIFU, wykorzystującej ultradźwięki.

Konturowanie twarzy – w domu czy w gabinecie medycyny estetycznej?

Zapewne zastanawiasz się, która z metod konturowania twarzy będzie dla ciebie optymalna. Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Powszechnie zaleca się unikanie zabiegów modelujących twarz do czasu, kiedy nie będą one konieczne. Młoda skóra posiada bowiem rozwinięte możliwości regeneracji i w większości przypadków wystarczy jej wsparcie w postaci kremów i masażu twarzy. Codzienny makijaż podkreśli natomiast nasze atuty.

Różnorodne zabiegi konturowania twarzy wiążą się z ingerencją w działanie naszego organizmu. Operacje plastyczne są zawsze obarczone pewnym ryzykiem. Z kolei nowoczesne technologie nie zostały jeszcze dokładnie przebadane. Nie można odmówić im skuteczności, nie wiemy jednak, jak w perspektywie czasu nasz organizm zareaguje na kontakt z nimi.

Jeśli chcesz skorzystać z zabiegu konturowania twarzy, najmniej inwazyjną metodą będzie wolumetria. Używany przez specjalistów kwas hialuronowy jest bowiem naturalną substancją, dzięki której odzyskasz młody i zdrowy wygląd. Niestety, ta metoda nie pozwoli ci jednak uzyskać wymarzonego efektu na stałe. Utrzymuje się on średnio przez 12-18 miesięcy.

Profilaktyka

W pewnym wieku wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może okazać się nieunikniona. Możesz jednak znacznie odwlec ją w czasie, używając naturalnych, nawilżających i regenerujących kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Stosuj także masaże, a twoja skóra odwdzięczy się jędrnością przez długie lata. Konturowanie twarzy za pomocą makijażu wykonuj przy użyciu sprawdzonych kosmetyków, które nie obciążą twojej cery. Dbaj również o zdrową dietę i odpowiedni poziom nawodnienia.