Masaż twarzy – korzyści dla zdrowia i urody

masaż twarzy

Być może zdarzyło ci się kiedyś podarować bliskiej osobie upominek w postaci bonu na zabieg masażu. A może sam otrzymałeś taki prezent? Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się relaksacyjne masaże całego ciała, często połączone z wizytą w SPA. Następnie zainteresowaliśmy się także zabiegami, których celem było przede wszystkim wzmocnienie kręgosłupa. Natomiast dzisiaj coraz częściej wybieramy masaż twarzy. Na czym on polega, co umożliwia i czy można wykonać go samodzielnie w domu?

Masaż twarzy – zalety

Masaż twarzy to jedna z najlepszych technik dla osób poszukujących relaksu i pielęgnacji skóry. Przyspiesza on krążenie krwi, co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowo, masaż twarzy może pomóc w zwiększeniu elastyczności skóry, poprawie jej kolorytu oraz zmniejszeniu widoczności zmarszczek. To także świetny sposób na złagodzenie napięcia mięśni twarzy i redukcję stresu.

Zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym, zabieg możemy urozmaicić poprzez zastosowanie różnorodnych technik i kosmetyków, w szczególności kremów nawilżających, regenerujących i ujędrniających. Popularne są także maseczki i peelingi, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry.

Podsumowując, możemy wyróżnić wiele zastosowań masażu twarzy, spośród których najważniejsze to:

  • działanie relaksacyjne i odstresowujące,
  • ujędrnienie skóry twarzy,
  • odżywienie i regeneracja cery, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi kosmetykami,
  • redukcja zmarszczek,
  • pobudzenie krążenia i zwiększenie produkcji kolagenu,
  • wprawienie w ruch mięśni twarzy,
  • delikatne i naturalne modelowanie twarzy,
  • złuszczenie naskórka,
  • zmniejszenie opuchlizny i obrzęków,
  • poprawa samopoczucia za sprawą zdrowszego wyglądu i świadomości dbania o siebie.

Masaż twarzy w gabinecie kosmetycznym

Masaż twarzy można wykonać samodzielnie w domu, jednak warto choć raz zdecydować się na zabieg w profesjonalnym gabinecie. Dzięki temu masz szansę odkryć nowe techniki relaksacyjne oraz uniknąć błędów w pielęgnacji.

Najczęściej spotykane techniki masażu to:

  • drenaż limfatyczny, który poprzez pobudzenie krążenia usuwa z organizmu toksyny oraz redukuje obrzęki,
  • japoński masaż uciskowy Tanaka, którego głównym celem jest pobudzenie krążenia, wyszczuplenie twarzy oraz wygładzenie cery,
  • intensywny masaż Kobido o działaniu liftingującym,
  • masaż wykonywany przy użyciu rollera (nazywanego także wałeczkiem lub po prostu masażerem), który redukuje zmarszczki i oznaki zmęczenia, takie jak cienie pod oczami.

Masaż twarzy w domu

Jeśli jesteś pewna swoich umiejętności, możesz spróbować wykonać masaż twarzy samodzielnie. Przydatne będą wszelkie poradniki w formie grafik i nagrań, które bez trudu znajdziesz w Internecie. W tym zabiegu pielęgnacyjnym liczy się bowiem kolejność poszczególnych ruchów – ma to znaczenie zwłaszcza dla pobudzenia krążenia. Podążając za wskazówkami specjalistów, możesz osiągnąć naprawdę spektakularne efekty!

Aby zacząć, nie potrzebujesz żadnych akcesoriów. Przydatny może okazać się natomiast delikatny żel, na przykład na bazie aloesu, lub olejek. Z czasem możesz wykorzystać wspomniany masażer, szczoteczkę do twarzy lub specjalną gąbkę oczyszczającą, jednak zabieg wykonywany dłońmi również będzie efektywny. Pamiętaj, aby wykonywać go regularnie, minimum dwa razy w tygodniu. Praktyka szybko wejdzie ci w nawyk, dzięki czemu delikatny masaż twarzy będziesz wykonywać nawet podczas codziennych czynności, takich jak aplikacja kremu na noc.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Masaż twarzy to nieinwazyjna technika pielęgnacji, polecana niemal każdemu. Niestety, mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania, które dotyczą zarówno potencjalnych wizyt w salonie kosmetycznym, jak i domowych zabiegów. Najważniejsze z nich to choroby i infekcje skóry, a także stany zapalne. Zabiegu nie wolno również wykonywać po wizycie w gabinecie dentystycznym i w przypadku powiększenia węzłów chłonnych. Wówczas pierwszy krok to wizyta u specjalistów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Kiedy kondycja twojej skóry i ogólny stan organizmu ulegną poprawie, możesz śmiało ruszać z pielęgnacją.