Masaż tensegracyjny — co to takiego?

masaż tensegracyjny

Być może słyszałeś kiedyś o tensegracji. To koncepcja architektoniczna i inżynieryjna, która opisuje zasadę równowagi między napięciami i naprężeniami w poszczególnych strukturach. Słowo “tensegracja” jest połączeniem dwóch wyrazów: “tens” od tension (napięcie) i “integrity” (integralność). Według tej koncepcji elementy konstrukcyjne są utrzymywane w równowadze dzięki odpowiedniemu napięciu elastycznych elementów, takich jak liny czy sprężyny. Z czasem zauważono, że można odnieść ją także do funkcjonowania żywych organizmów. W ten sposób powstał masaż tensegracyjny.

Na czym polega masaż tensegracyjny?

Masaż tensegracyjny jest innowacyjną metodą terapeutyczną, która integruje techniki relaksacyjne z zasadami tensegracji — koncepcji związanej z równowagą napięć i naprężeń w strukturach ciała. Dzięki tym zależnościom zabieg wpływa na tkanki miękkie, stawy i układ nerwowy w celu osiągnięcia równowagi w strukturach organizmu.

Ludzkie ciało stanowi sieć naczyń połączonych. Kości, mięśnie i stawy ściśle ze sobą współpracują, a jeśli zaniedbamy którykolwiek z tych elementów, konsekwencje odczujemy w całym organizmie. Dlatego warto zwrócić uwagę, że regularnie wykonywany masaż tensegracyjny pomaga utrzymać równowagę w ciele.

Głównym celem masażu jest przywrócenie harmonii w ciele poprzez zrównoważenie napięć i naprężeń. Zabieg może przynieść nam liczne korzyści, takie jak złagodzenie bólu i napięcia mięśniowego, poprawa koordynacji ruchowej, redukcja stresu i poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Warto nadmienić, że masaż tensegracyjny może być stosowany zarówno w celach terapeutycznych, jak i profilaktycznych. Poleca się go osobom z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi, problemami postawy, cierpiącym na przewlekłe bóle, jak również tym, które pragną poprawić ogólny stan swojego ciała i umysłu. Aby technika mogła przynieść pożądane rezultaty, musi być wykonywana przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę. Ważna jest nie tylko jego wiedza i doświadczenie, ale także podejście do pacjenta i umiejętne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Konieczne jest bowiem wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu oraz dobranie metody do indywidualnych potrzeb.

Gdzie można wykonać masaż tensegracyjny?

Omawiana technika jest stosunkowo nowa, a co najciekawsze, zawdzięczamy ją Polakom. Co prawda model tensegracyjny opracowali Richard Buckminster Fuller i Kenteh Snelson, jednak pomysł przełożenia zasad jego działania na ludzkie ciało to zasługa pracowników wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego — Waldemara Andrzejewskiego i Krzysztofa Kassolika. Wciąż istnieje niewiele klinik, które podejmują się wykonywania tego zabiegu. Z drugiej strony, techniki tensegracyjne czerpią z masażu klasycznego. Dlatego specjaliści, którzy przestudiują model tensegracyjny, mogą wypróbować zastosowanie jego zasad w praktyce. Muszą wówczas pamiętać o:

  • regule gradacji, czyli dostosowaniu nacisku do potrzeb i progu bólu pacjenta
  • przeprowadzaniu masażu zgodnie z ułożeniem naczyń krwionośnych w ciele
  • zachowaniu ostrożności w przypadku zgłaszanego przez pacjenta bólu lub przebytej kontuzji
  • skupieniu się na poszczególnych układach mięśniowych.

Masaż tensegracyjny może pomóc osobom, które borykają się z nerwobólem, dolegliwościami pourazowymi, reumatyzmem czy nadmiernym napięciem mięśniowym. Przeciwwskazania obejmują natomiast ciążę, nowotwory, infekcje, złamania i rany otwarte. Jeśli twoje zdrowie na to pozwala, wypróbuj nowatorską technikę już dziś!