Zabiegi fizjoterapeutyczne – dlaczego warto z nich skorzystać?

zabiegi fizjoterapeutyczne

Fizjoterapeuta to zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób zaczyna bowiem odczuwać wyraźną potrzebę zadbania o swoje ciało i zdrowie. Do gabinetu tego specjalisty zaglądają najczęściej sportowcy, osoby wymagające rehabilitacji po chorobie lub przebytym urazie i ludzie w podeszłym wieku. Zdarza się jednak, że odwiedzamy to miejsce również ze względu na profilaktykę lub chęć zdobycia nowej wiedzy. Zapewne kojarzy ci się ono głównie z masażem. Czy jednak wiesz, na czym właściwie polegają zabiegi fizjoterapeutyczne?

Czym charakteryzują się zabiegi fizjoterapeutyczne?

Zabiegi fizjoterapeutyczne to zbiór różnych metod stosowanych w celu poprawy funkcjonowania organizmu. Dzieje się to przede wszystkim poprzez stymulowanie układu ruchu. Nazwa “fizjoterapia” pochodzi od greckiego słowa “physis”, co oznacza “natura” oraz “therapeia”, co oznacza “leczenie”. Fizjoterapia odnosi się zatem do leczenia ciała naturalnymi metodami, które pozwalają na regenerację, wzmocnienie, uelastycznienie i uzupełnienie braków w naszym organizmie. Wszystko to wpływa także na poprawę stanu psychofizycznego pacjenta.

Podstawowym celem fizjoterapii jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności ruchowej, której utrata może być spowodowana chorobami, wypadkami, urazami bądź długotrwałym brakiem aktywności ruchowej. Metoda ta wpływa jednak nie tylko na złagodzenie bólu i innych objawów, ale także na polepszenie jakości życia pacjenta. Dzięki fizjoterapii poprawia się bowiem jego zdolność funkcjonowania nawet w prostych, codziennych czynnościach. W zależności od rodzaju zabiegu, fizjoterapia może być stosowana zarówno w celu profilaktycznym, jak i terapeutycznym.

Fizjoterapia a psychoterapia

Chociaż zabiegi fizjoterapeutyczne skupiają się głównie na ciele pacjenta, nie pozostają one bez wpływu na jego komfort psychiczny. Często są one polecane w ramach uzupełnienia terapii, która odbywa się w gabinecie psychologicznym. Nie od dziś wiemy, że występuje istotna korelacja między naszym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Dlatego techniki relaksacyjne i zabiegi fizjoterapeutyczne uśmierzające ból mogą przysłużyć się chociażby osobom zmagającym się z depresją czy nerwicą lękową. Należy jednak zaznaczyć, że fizjoterapia nie może zastąpić wizyty u psychoterapeuty.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Najpopularniejsze zabiegi fizjoterapeutyczne to:

  1. Masaż – manualna stymulacja tkanek miękkich w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia krwi i odprężenia mięśni.
  2. Kinezyterapia – stosowanie ćwiczeń fizycznych w celu zwiększenia siły, ruchomości stawów i elastyczności mięśni.
  3. Elektroterapia – stosowanie prądu elektrycznego w celu zmniejszenia bólu, redukcji obrzęków, poprawy krążenia krwi i pobudzenia pracy mięśni.
  4. Krioterapia – stosowanie niskich temperatur w celu zmniejszenia bólu, redukcji obrzęków i poprawy krążenia krwi.
  5. Magnetoterapia – zastosowanie pola magnetycznego w celu zmniejszenia bólu, redukcji obrzęków i przyspieszenia gojenia się ran.
  6. Laseroterapia – stosowanie światła lasera w celu redukcji bólu i naprawy uszkodzonych tkanek.
  7. Hydroterapia – stosowanie wody w celu zmniejszenia bólu, redukcji obrzęków i poprawy ruchomości stawów.
  8. PNF – Proprioceptive Neuromuscular Facilitation – terapia oparta na zasadzie uaktywniania i pobudzania mięśni poprzez odpowiednie pobudzenie nerwów i układu nerwowo-mięśniowego.

Zalecenia i przeciwwskazania

Ze względu na różnorodność zabiegów fizjoterapeutycznych, mogą one zostać dostosowane do potrzeb wielu osób. Tak jak wspomnieliśmy, korzystają z nich sportowcy, chorzy, ludzie starsi i ci, którzy z różnych powodów skarżą się na uciążliwy ból. Upewnij się jednak, że wybierasz dobrego specjalistę – doświadczeni fachowcy dobiorą odpowiednią metodę leczenia. Jeśli masz za sobą poważną chorobę lub wypadek, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed podjęciem rehabilitacji. Fizjoterapeutę należy poinformować o wszelkich przebytych urazach, rodzaju wykonywanej pracy i odczuwanych bólach.