Zabiegi na cellulit. Które z nich są skuteczne?

zabiegi na cellulit

Cellulit to zmora wielu kobiet, które próbują pozbyć się go wszelkimi dostępnymi metodami. Podążając za reklamami, rekomendacjami i wyretuszowanymi zdjęciami, przedstawiającymi idealne ciała, wkładamy do drogeryjnych koszyków coraz to nowe kosmetyki. Niestety, przeważnie wcale nie jesteśmy zadowolone z efektów. Czy i jak można to zmienić? Które zabiegi na cellulit są skuteczne? Sprawdźmy!

Cellulit – co to takiego?

Już w XIX wieku lekarze i naukowcy zaczęli zwracać uwagę na fakt, że u niektórych pacjentek występuje zmiana w strukturze tkanki tłuszczowej. Cellulit (inaczej nazywany skórką pomarańczową) to stan, w którym tkanka tłuszczowa tworzy pod skórą nierówności i grudki, co wywołuje optyczne wrażenie “wypukłych” obszarów skóry, przypominających skórkę pomarańczy. Jest to bardzo częste zjawisko, które dotyka przede wszystkim kobiety, ale może również wystąpić u mężczyzn.

Cellulit zazwyczaj pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Może być wynikiem wielu czynników, takich jak: genetyka, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadwaga, zmiany hormonalne, a także palenie tytoniu i stres. Warto jednak zaznaczyć, że przytrafia się on także osobom szczupłym. Nie jest to choroba, jednak wiele osób jest zaniepokojonych swoim wyglądem z powodu cellulitu. Istnieją różne metody leczenia i zapobiegania temu defektowi, takie jak ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, masaże i inne zabiegi na cellulit, a także szeroko pojęta zmiana stylu życia.

Obecnie badania nad cellulitem koncentrują się na zidentyfikowaniu genetycznych i metabolicznych czynników, które przyczyniają się do jego powstawania oraz na opracowaniu bardziej skutecznych metod leczenia i zapobiegania tej dolegliwości. Na rynku pojawia się z kolei coraz więcej produktów, tworzonych z myślą o zabiegach na cellulit. Są to nie tylko kosmetyki, ale także różnorodne akcesoria.

Zabiegi na cellulit wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej

Najpopularniejsze z nich to:

 1. Liposukcja – zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z ciała.
 2. Lipoliza iniekcyjna – zabieg polegający na wstrzykiwaniu preparatu chemicznego bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, co powoduje jej rozpad i wchłonięcie przez organizm.
 3. Mezoterapia igłowa – zabieg polegający na wstrzykiwaniu preparatu złożonego z witamin, minerałów i innych substancji aktywnych bezpośrednio do tkanki tłuszczowej w celu pobudzenia metabolizmu i redukcji cellulitu.
 4. Zabieg na cellulit wykorzystujący fale radiowe, które nagrzewają tkankę tłuszczową i pobudzają procesy metaboliczne, co prowadzi do redukcji cellulitu.
 5. Kriolipoliza – zabieg polegający na schłodzeniu tkanki tłuszczowej do bardzo niskiej temperatury, co powoduje jej uszkodzenie i rozpad.
 6. Masaż limfatyczny – zabieg na cellulit, który polega na delikatnym masowaniu skóry w celu pobudzenia krążenia limfatycznego i redukcji obrzęków.

Zabiegi na cellulit, które możesz wykonać samodzielnie w domu

Jeśli obawiasz się inwazyjnych metod walki z cellulitem, nie chcesz przeznaczać na to dużych środków finansowych lub defekt nie jest na tyle silny, by spędzał ci sen z powiek, wypróbuj poniższe metody:

 1. Regularna aktywność fizyczna (np. jogging, jazda na rowerze, pływanie, aerobik) może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, treningi ujędrniają skórę, co jest kluczowe w redukcji cellulitu.
 2. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze, może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Pamiętaj również o piciu odpowiednich ilości wody każdego dnia.
 3. Masowanie skóry z użyciem naturalnych olejów (np. oleju kokosowego czy oleju rycynowego) to popularny zabieg na cellulit. Jest on pomocny w pobudzaniu krążenia krwi i redukcji skórki pomarańczowej. Można wykorzystać do niego akcesoria, takie jak specjalne szczotki do masażu.
 4. Peeling – regularne peelingowanie ciała (np. kosmetykami wykonanymi samodzielnie z kawy, cukru czy soli morskiej) może pomóc w usunięciu martwych komórek skóry. W ten sposób pobudzamy procesy regeneracyjne.
 5. Zimne i gorące prysznice. Naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody podczas kąpieli to dobry zabieg na cellulit. W ten sposób pobudzamy krążenie krwi.
 6. Ziołowe okłady (np. z liści szałwii czy mięty) na skórę mogą pomóc w pobudzeniu krążenia krwi i redukcji cellulitu.