Domowy peeling do twarzy. Jak go przygotować?

domowy peeling do twarzy

Peelingi są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych kosmetyków. Używamy ich, aby wygładzić i oczyścić naszą twarz, zredukować produkcję sebum przez skórę głowy lub pozbyć się cellulitu. Do dyspozycji mamy kosmetyki o wyjątkowo silnym działaniu oraz delikatne substancje. Bardzo popularny jest także domowy peeling do twarzy. Z czego możemy go przygotować i dlaczego jest on tak skuteczny?

Historia peelingu do twarzy

Jednym z pierwszych kosmetyków do wykonywania peelingu był produkt o nazwie “St. Ives Apricot Scrub”. Niedługo później wiele innych marek wprowadziło do sprzedaży swoje produkty. Peelingowanie stało się szczególnie popularne pod koniec ubiegłego wieku, jednak ta technika była znana ludzkości od pokoleń.

Jednym z najstarszych znanych sposobów peelingu twarzy jest stosowanie naturalnych składników, takich jak mleko, miód, cukier, sól morska, zmielone orzechy czy owoce, aby złuszczyć martwy naskórek. W niektórych kulturach, na przykład na terenie Indii i Bliskiego Wschodu, od wieków stosuje się także naturalne pasty ziołowe i przyprawy, które wykazują właściwości złuszczające.

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów peelingów do twarzy. Najdelikatniejszym z nich jest peeling enzymatyczny, który poleca się także dzieciom. W jego składzie znajdziemy głównie wyciągi z roślin. Peeling mechaniczny to znany kosmetyk z drobinkami, który charakteryzuje się głęboko oczyszczającym działaniem. Nie należy jednak stosować go zbyt często, może on bowiem podrażnić skórę. Popularny jest także peeling chemiczny – zabieg wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. To inwazyjna metoda, wykorzystująca składniki aktywne, takie jak kwasy AHA, BHA i TCA. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze należy zasięgnąć porady specjalistów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które borykają się z infekcjami skóry lub cerą wrażliwą.

Ze względu na to, że wiele kosmetyków do peelingu może podrażniać skórę, coraz więcej osób decyduje się na domowy peeling do twarzy.

Przepis na domowy peeling do twarzy

Tak jak wspomnieliśmy, peelingowanie to technika znana i praktykowana od wielu pokoleń na całym świecie. Jeszcze nigdy przygotowanie domowego peelingu do twarzy nie było jednak tak proste. Do naszej dyspozycji są fora internetowe, liczne przepisy, magazyny i salony kosmetyczne, a przede wszystkim – niezbędne składniki. Możemy nie tylko poszukiwać inspiracji, ale także dzielić się z innymi naszymi doświadczeniami.

Jakie składniki do przygotowania domowego peelingu do twarzy z pewnością powinieneś wypróbować?

  1. Cukier. W diecie szkodzi, natomiast w domowych kosmetykach może pełnić rolę drobinek, znanych z gotowych produktów. Emulsję powstałą na jego bazie nazywamy peelingiem cukrowym.
  2. Miód. Doskonale łączy wszystkie składniki w jedną masę, a dodatkowo posiada wiele leczniczych właściwości.
  3. Olejki. Przetestuj, który z nich sprawdzi się na twojej skórze najlepiej. Najczęściej poleca się olej kokosowy i oliwę z oliwek. Mniej obciążające będą oleje orzechowe.
  4. Kawa. A dokładniej – pozostałe po jej wypiciu fusy. Wykorzystaj je do przygotowania domowych kosmetyków, a nic się nie zmarnuje! Podobnie jak cukier, nadadzą one kosmetykom ziarnistą konsystencję.
  5. Mleko. Wiele osób używa tradycyjnego mleka lub napojów roślinnych do przygotowywania kosmetyków. Wykazują one bowiem właściwości regenerujące.
  6. Owoce. Najczęściej nakładamy na twarz puree z ananasa, bananów, jagód lub papai. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli w przeszłości zauważyłeś na swojej skórze reakcje alergiczne.
  7. Składniki aktywne. Niektórzy eksperymentują, wykorzystując do przygotowania domowego peelingu do twarzy sodę oczyszczoną lub proszek węglowy. To jednak substancje o silnym działaniu, które mogą wywołać podrażnienia. Niemniej nie można odmówić im efektu głębokiego oczyszczenia.

Jak przygotować peeling własnoręcznie? To proste. Wybierz kilka składników, na przykład kawę, miód i mleko roślinne, a następnie wymieszaj je ze sobą. Miksturę nałóż na twarz, wykonując delikatny masaż. Pamiętaj, że wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową.

Domowy peeling do twarzy przyniesie ci wiele korzyści. Przede wszystkim głęboko oczyszcza on skórę i odblokowuje pory. Przygotowując kosmetyk w domu, masz pełną kontrolę nad jego składem. Dlatego z pewnością zafundujesz swojej skórze odżywienie i regenerację dzięki naturalnym substancjom. Koniecznie spróbuj!